Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 18.10.2011
Tematica: Recensământul Populaţiei şi al Locuinţelor 2011
Categoria articolului: editoriale
Titlul articolului: FELKÉSZÜLTEN. Magyar, csángó, ...székely? – a népszámlálás margójára
Acces online: https://zsigmond.transindex.ro/?cikk=707


Egy jó kampányban a humor fontos szerepet játszhat, ez esetben is kiemelhetjük az indítást: szerencsés választás népszerű erdélyi humoristákra bízni a mondanivaló célba juttatását.

Románia számára is közeledik az Unióhoz való csatlakozás utáni első EU-s népszámlálás időpontja és megsokasodnak az ezzel kapcsolatos hírek, tájékoztatók, rendezvények. Érdekes követni, hogy a romániai magyar politikai pártok hogyan reagálnak erre a kérdésre. Mit láthattunk/láthatunk? Bár nem volt látványos egyeztetés, egymásra-borulás, van egy egységes cél – a lehető legszélesebb körben tudatosítani a magyar identitás felvállalásának fontosságát.
 
 „Így járják most a lengyelek,
a csehek tápászkodnak,
magyarok hetykén ugranak,
hóráznak románok.”
 
(Cseh Tamás – Bereményi Géza: Polka)
    

Ezért kampányol az RMDSZ, az EMNP és az MPP, valamint a holdudvarukba tartozó ifjúsági szervezetek. A népszámlálás tétje mindenik szereplő számára egyértelmű: az elkövetkező évtizedre számos szempontból meghatározó lesz a romániai magyarok létszáma és aránya. És 2011-ben, a népszámláláshoz kapcsolódóan (is) professzionális kampánynak lehetünk a tanúi. Nem célunk kampányelemzésbe bocsátkozni, csupán ennek néhány érdekesebb aspektusát szeretnénk kiemelni.

A rendszerváltás utáni előző két népszámlálástól eltérően, a soron következőt sokkal „felkészültebben” várja a romániai magyar közösség/közönség. Az RMDSZ Ügyvezető Elnöksége keretében működő Demográfiai Munkacsoport már évekkel ezelőtt közölte az erdélyi magyar népesség húsz-harminc éves időtávú előreszámításait, a várakozások sokkal inkább támaszkodnak a (szakmai) realitásokra, mint korábban.

Mégis, kétségtelenül nem mindegy, hogy mennyire sikerül tudatosítani a népszámlálás tétjét a szórvány-, vegyes- és tömbmagyar vidéken élőkben, valamint az ideiglenesen külföldön tartózkodókban egyaránt. Az üzenet egységes, „Minden magyar számít!” – hirdeti az RMDSZ –, „Magyarnak lenni jó!”, „Voltunk, vagyunk, leszünk” – mondja az EMNP –, és hogy az MPP-ről se feledkezzünk meg, „Jelentem: Magyar vagyok!”. A népszámláláshoz kapcsolódó összes közérdekű információ elérhető az RMDSZ által támogatott nepszamlalas.ro honlapon, valamint az RMDSZ és az EMNP honlapján, az MPP honlapja megelégszik az arról szóló Duna Tv-s tudósítással, hogy a párt 11 megyében szórólappal kampányol a magyarság vállalása mellett.

Az RMDSZ tájékoztató, informáló kampánya a posztmodern politikai kampányok elemeit vonultatja föl. A többpillérű megszólítás során – a hagyományos és on-line csatornákon –, igyekszik minden fontos információt eljuttatni a célközönséghez. Érdekességként megemlíteném Székely Istvánnak, az RMDSZ népszámlálási munkacsoportja vezetőjének kitartását, aki a Transindexen megjelent közérdekű információk után rendületlenül bizonyította, hogy a kisebbségi nyelvi jogok a nemzetiségi arányoktól függnek, a szintén kitartó kommentelő(k) véleményével szemben.

A kampány másik pillére a népszámlálási karaván, amely azokra a településekre koncentrál, ahol a 20% elérése kérdéses lehet. A színfoltot az ismert és elismert közéleti személyiségeket megszólító audió- és videóreklámok jelentik. Egy jó kampányban a humor fontos szerepet játszhat, ez esetben is kiemelhetjük az indítást: szerencsés választás népszerű erdélyi humoristákra bízni a mondanivaló célba juttatását, mindenekelőtt a székelyföldiek számára – nem székelynek, hanem magyarnak kellene vallaniuk magukat a népszámlálás során. Kérdés, hogy az elmúlt években fölerősödő székely identitás és diskurzus után mennyire lesz hatékony az üzenet... Hiszen emlékezzünk csak vissza, nem is olyan régen, a székelyföldi politikusok nagy része a székely identitás vállalása mellett kardoskodott, pártpolitikai törésvonalaktól függetlenül.

Ugyanakkor jó választás a kiváló színész, a megbecsült akadémikus, a népszerű ferences szerzetes, a világhírű blues-gitáros tolmácsolásában megszólítani a különböző társadalmi csoportokat. Persze, amolyan ecksteinkovácspéteresen megfogalmazódott a kérdés, hol maradtak a nők? És rögtön a kérdésfelvetés után, a legutóbbi „frissítés” során a szpotok közé fölkerült a Dancs Annamarival készült reklám is – bár jelen sorok szerzőjének történetesen nem ő jutott eszébe, amikor lajstromba vette a potenciális megszólalókat...

Mindenképpen említésre méltó a MIÉRT és az OMDSZ egyetemistákat célzó közös tájékoztató kampánya, már csak a bátrabb képválasztás és a találó szlogen miatt is.

Az interaktív kampány egyik elemeként a közösségi oldalakon is találkozhatunk ezekkel a népszerűsítő anyagokkal, amelyek egyrészt a szervezetek üzenőfalán jelennek meg, de természetesen sok esetben a politikusok terjesztik ismerőseik körében – például Kovács Péter mellett kifejezetten aktív szerepet vállalt Horváth Anna is a népszámlálási információk megosztásában.

Az EMNP web-bannere az „átkosban” közszájon forgó, vicces jelenetre építve hangsúlyozza a voltunk-vagyunk-leszünk mondanivalót. A párt honlapján megtalálhatjuk a népszámlálással kapcsolatos információkat, útmutatásokat, és a párt zilahi kampányzáró rendezvényéről is tudomást szerezhetünk.

Akárcsak az RMDSZ által készített anyagok esetében, az EMNP népszámlálási információival is találkozhatunk a népszerű közösségi oldalakon, videómegosztó portálokon. Toró T. Tibor például a honlapon föllelhető klip mellett a Role és Papp Kincses Emese által jegyzett Magyarnak lenni jó! videót is megosztotta facebook-ismerőseivel. Természetesen aktív Demeter Szilárd is, az EMNP népszámlálási munkacsoportjának vezetője. Az információk, tájékoztató anyagok mellett lazább hangvételű bejegyzésekkel és szórakoztató anyagokkal is népszerűsíti a népszámlálást.

És nem lehet említés nélkül hagyni az október 9-i facebook-bejegyzését sem, amely frappánsan foglalja össze a székelyek számára az identitásvállalás dilemmáját: „Megy a vita az alternatív nyilvánosságban, hogy népszámláláskor székelynek vagy magyarnak valljuk-e magunkat. Tisztelettel kérem véreimet, hogy az vallja magát csakazértis székelynek, aki Tamási Áron Ábel-trilógiáját rovásírásba áttéve el tudja olvasni”. Kell-e ennél egyértelműbb bizonyítéka annak, hogy az üzenet minden oldal részéről azonos?

Konklúzió helyett... A népszámlálás kapcsán megfigyelhető üzenet-szórás jó példa egy kiemelt politikai téma (issue) mentén létrejövő párhuzamos, de mondanivalójában azonos kampányra. A politikai szereplők aktivitását ez esetben talán még serkenti is a kvázi versenyhelyzet, gondoljunk csak a hétvégére megszaporodó nyilatkozatokra. Az RMDSZ a népszámlálási módszertan betartásának fontosságát hangsúlyozza, Maros és Bihar megyei problémákra hivatkozva. Az EMNP a kolozsvári egyetemistákhoz intézett felhívást, illetve a kampányzáró rendezvényüket népszerűsítette.

Szász Jenő együttműködést szorgalmaz – bár ennek hírértékéről sok mindent elárul, hogy az Echo Tv-nek adott nyilatkozatáról csak a párt honlapján és az Erdélyi Polgár tudósításában olvashatunk. Izsák Balázs is a magyar identitás vállalására szólít föl az SZNT nevében. Egyszóval mindenki nyilatkozik, kampányol, aktivál. De, hogy a kép megfelelően árnyalt legyen, közben azért kölcsönös fricskázásokra is sor került az alternatív nyilvánosságban, gondoljunk csak a Demeter Szilárd – Kovács Péter, Horváth Anna facebook-élcelődéseire, az EMNP kampányzárója, illetve a Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács elnökségének állásfoglalása kapcsán.

Ugyanakkor, érdekes volt megtapasztalni a Quimby koncertturné október 7-i székelyudvarhelyi helyszínén, hogy egymás mellett hogyan férnek meg az RMDSZ és az EMNP önkéntesei, így minden koncertre igyekvő a terembe érve már a kezében szorongathatta a MIÉRT, az EMNP és az UIET szórólapjait. Népszámlálás, MOGYE-ügy és az ehhez kapcsolódó október 6-i marosvásárhelyi megemlékezés... Még a végén, az egyes politikai kérdésekben megvalósul a magyar összefogás?

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.